Jak NIE płacić 3 razy za to samo – poradnik
Dźwięk jest jednym z ważniejszych elementów w kościele. A co dziwne, często znajduje się na końcu listy rzeczy, którymi należy się zająć. Od jakości dźwięku zależy, czy wierni będą rozumieli słowa kapłana, czy będą słyszeli tekst modlitwy lub pieśni. Muzyka ponadto buduje i wzmacnia więzi emocjonalne. Wspólne śpiewanie podkreśla przynależność do parafii i społeczności wyznaniowej.
Do największych problemów nagłośnieniowych w kościele należą sprzężenia akustyczne, słaba zrozumiałość mowy i „rozmycie” muzyki przez zbyt duży pogłos. Dźwięk z głośników nie jest słyszalny na prezbiterium, na terenie kościoła pojawiają się „dziury akustyczne” powodujące brak albo nadmiar dźwięku, a jego słaba, nieprzyjemna dla ucha jakość, rozprasza uwagę wiernych.
Widzimy więc, że o nagłośnienie trzeba zadbać.
Ale JAK znaleźć kogoś, kto naprawdę wie co robi – eksperta z prawdziwymi referencjami? Kogoś kto jest konsultantem akustyki i kto specjalizuje się w projektowaniu nagłośnienia dla obiektów kubaturowych, w tym kościołów.
Zacznijmy od tego, czego NIE robić.
- Unikaj:
- amatorów, osób bez UDOKUMENTOWANEGO doświadczenia, którzy z realizacją audio w kościele mają tyle wspólnego, że kręcili kilka razy filmy ze ślubu
- osób częściowo związanych z muzyką kościelną – organiści, osoby z chóru, zespół muzyczny – nawet jeśli posiadają wykształcenie muzyczne, jak np. organiści, ich wiedza nt. nagłośnienia obiektów sakralnych często opiera się na asortymencie sklepów muzycznych
- osób, które mówią, że ogarną temat nagłośnienia w kościele, bo np. pracują przy obsłudze zespołów estradowych. System nagłośnienia dla zespołu, który będzie grał w klubie czy pubie to nie to samo.
- pracowników sklepów muzycznych – nagłośnienie dużych obiektów, w szczególności sakralnych rządzi się swoimi prawami i nie ma nic wspólnego z nawet najlepszym domowym sprzętem hi-fi
- Planuj kompleksowo – system nagłośnieniowy jest jak system naczyń połączonych – cokolwiek dzieje się w jednym obszarze, ma także znaczenie gdzie indziej i wpływa na odbiór całości.
- Pozorne oszczędności – zdając się na wiedzę (lub niewiedzę) amatorów, kupujemy nieodpowiedni sprzęt, który nie spełnia wymagań, kupujemy więc kolejny i kolejny. Czy to zasilanie, czy nowy mikrofon. Drobne wielokrotne zakupy, sumarycznie mogą urosnąć do całkiem pokaźnych wydatków.
Na co zwraca uwagę fachowiec?
Przede wszystkim na architekturę i kubaturę obiektu. Kształt i wielkość pomieszczenia, wykorzystane wewnątrz materiały, wystrój, dekoracje mają ogromny wpływ na rozchodzenie się fal dźwiękowych a co za tym idzie na akustykę i zrozumiałą komunikację. Profesjonalista podchodzi do systemu nagłośnienia kompleksowo.
Kolejnym elementem jest liczba wiernych, którzy biorą udział w mszy lub innych wydarzeniach, które odbywają się w kościele. Następnym – charakter tych wydarzeń – czy są to tylko tradycyjne msze, czy występy chóru, a może także koncerty zespołów i transmisje wideo?
Profesjonaliści wykonają pomiary akustyczne, hałasu, akustyki wnętrz, instalacji elektroakustycznej, zaprojektują odpowiedni system, jeśli potrzeba, w konsultacji z konserwatorem zabytków, w porozumieniu z organistą, lub realizatorem dźwięku, zademonstrują projekt. Będą gotowi do wyjaśnień i będą potrafili uzasadnić swoje propozycje.
Dobry system nagłośnienia nie tylko będzie służył wiele lat, ale oszczędzi kolejnych wydatków. Zadowolenie wiernych przełoży się na wzrost ich poczucia przynależności do wspólnoty, większą więź emocjonalną z parafią. Dlatego inwestycja w profesjonalny system nagłośnienia zwróci się z nawiązką!