Czym kierować się wybierając system nagłośnienia do Kościoła?
Kościół to nie tylko msza, to również możliwość organizacji koncertów, a mając odpowiednie narzędzia kościelny hierarcha może poszerzyć ofertę dla wiernych.
Jakość dźwięku w obiekcie sakralnym zależy do wielu czynników. Jego wieku, materiałów, z jakich jest zbudowany, kubatury. Na system nagłośnienia składają się głośniki, wzmacniacze, mikrofony, ale też akcesoria, takie jak kable, czy statywy.
Rozmiar i akustyka
Każde pomieszczenie jest inne i nie wystarczy po prostu ustawić głośnik. Chodzi o zasięg i upewnienie się, że publiczność wyraźnie i odpowiednio głośno słyszy wypowiadaną treść.
Sprzęt nagłaśniający powinien być tak dobrany, aby poradził sobie z różnego rodzaju zakłóceniami, jak odbicia, sprzężenie zwrotne, nakładanie się dźwięków.
Dźwięk płynący z głośników powinien docierać nawet do najbardziej odległych obszarów świątyni, sprawiając przy tym wrażenie, że głos dobiega prosto z ołtarza, a nie z najbliższego głośnika.
Niestety, należy mieć świadomość, że bez względu na to, jak dobry jest system dźwiękowy, nie naprawi on pomieszczenia o złej akustyce. Jeśli występują problemy z uzyskaniem dobrego dźwięku, może być konieczna konsultacja z zewnętrznym ekspertem do oceny danej przestrzeni akustycznej.
Wzmacniacze
Wzmacniacz jest jednym z najważniejszych elementów systemu nagłaśniającego. Służy do wzmocnienia sygnałów elektrycznych wysyłanych ze źródła dźwięków. Dzięki temu głośniki są w stanie odtworzyć dźwięk z odpowiednią mocą. We wzmacniaczu nie tylko liczy się jego moc, ale i zapewnienie czystości barwy tła muzycznego. Jednakże przy wyborze wzmacniacza nie możemy kierować się wyłącznie jego mocą. Należy pamiętać, że poszczególne elementy systemu nagłośnienia, a więc i wzmacniacz i głośniki muszą ze sobą współpracować. Jest to kluczowe, obok właściwego dopasowania zestawów głośnikowych do wielkości i akustyki pomieszczenia odsłuchowego.
Mikrofony
Mikrofon określa, jak dokładny i bogaty będzie głos osoby prowadzącej nabożeństwo lub instrumentu muzycznego. Różne typy mikrofonów sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Należy zastanowić się, kto będzie na scenie: czy ludzie będą grać na instrumentach? Czy śpiewacy lub prowadzący modlitwę będą musieli dzielić się mikrofonami?
Należy również upewnić się, że jest dostępna odpowiednia liczba wejść w mikserze systemu nagłośnienia, aby móc odpowiednio zaplanować różne scenariusze. Może być koniecznych kilka mikrofonów ręcznych, mikrofon krawatowy lub nawet bardziej czuły mikrofon kondensacyjny dla chóru.
Rzeczy takie jak wzorzec odbioru, pasmo przenoszenia, czułość i konstrukcja fizyczna zmieniają sposób, w jaki mikrofon będzie odtwarzał dźwięk akustyczny.
Sieć bezprzewodowa
A co z siecią bezprzewodową? Mikrofony bezprzewodowe zapewniają większą swobodę ruchu oraz czystszą estetykę mówcy lub wykonawcy. Dostępnych jest wiele typów mikrofonów bezprzewodowych, w tym przypinany typu lavalier, ręczny, nagłowny i zestaw słuchawkowy.
Należy pamiętać, że mikrofony bezprzewodowe działają na częstotliwościach radiowych, co oznacza, że mogą być podatne na zakłócenia z telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Systemy bezprzewodowe UHF (ultra-high frequency) działają w wyższym paśmie częstotliwości w przeciwieństwie do systemów VHF (bardzo wysokiej częstotliwości): oba mają swoją użyteczność. UHF może być lepsze dla pomieszczenia z wieloma innymi urządzeniami elektronicznymi, podczas gdy VHF jest lepsze dla osób z mniejszym budżetem.
Akcesoria
Akcesoria, takie jak kable, zaciski i statywy mikrofonowe, należy wybierać ostrożnie, podobnie jak mikrofony i głośniki. W przypadku kabli nie chodzi tylko o długość – chodzi o jakość złączy na każdym końcu.
Najprawdopodobniej będzie potrzebnych także kilka rozmiarów statywów mikrofonowych, różnej długości przewody, aby móc odpowiednio adaptować się do różnych potrzeb i sytuacji.
Słuchać, co mówią inni
Wszystko sprowadza się do tego, aby wiedzieć, czego się potrzebuje i podjąć świadomą decyzję. Kupując nagłośnienie, należy zaufać swoim uszom, ale i słuchać tego, co mówią inni. Poznanie doświadczeń innych osób to świetny sposób, aby dowiedzieć się więcej o sprzęcie, czy będzie on niezawodny i co należy zrobić.