Rejestrowanie wysokiej jakości nagrań jest łatwe w teorii, ale trudniejsze do osiągnięcia w praktyce. By powstało dobre nagranie, utalentowani muzycy muszą spotkać się z doświadczonymi inżynierami i producentami. Równie ważny jest wysokiej jakości sprzęt, na czym skupimy się w tym artykule. Oto narzędzia, które pomogą Ci zrealizować nagranie w kościele.
-
Mikrofony
Oprócz poziomu muzycznego wykonawców, jakość mikrofonu jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na nagranie. Mimo, że tani mikrofon może sprawdzić się w warunkach live, do rejestracji dźwięku potrzebna jest dużo wyższa jakość. (Ciche trzaski lub brzęczenie mikrofonu bezprzewodowego nie przeszkadzają tak bardzo w występie na scenie, ale w przypadku nagrania są niedopuszczalne.) Inwestycja w kilka mikrofonów z wyższej półki jest konieczna, jeśli chcemy uzyskać profesjonalne brzmienie.
Zwykle oznacza to zakup mikrofonów dynamicznych i pojemnościowych, takich jak Shure, AKG, Audio-Technica, Rode, Neumann, Sennheiser, Beyerdynamic i innych. Nie bez powodu mikrofony te są używane codziennie w każdym studiu na świecie – to właśnie z ich pomocą rejestrowane są najlepsze nagrania.
Podstawowy zestaw mikrofonów zaczyna się od trzech lub czterech dynamicznych mikrofonów instrumentalnych (takich jak popularny Shure SM57). Do tego co najmniej dwa małomembranowe mikrofony pojemnościowe, a najlepiej para dobranych do siebie mikrofonów składających się na zestaw stereofoniczny, zwłaszcza jeśli w planie są nagrania chóru lub innej dużej grupy muzycznej (np. orkiestry). Dobrze jest zaopatrzyć się również co najmniej jeden wielkomembranowy mikrofon pojemnościowy, najlepiej taki z przełączaną charakterystyką kierunkową. Jeśli planujesz częstą realizację nagrań, warto poszerzyć zestaw o kilka dodatkowych małomembranowych mikrofonów pojemnościowych i dodatkowy pojemnościowy mikrofon wielkomembranowy. Możliwość próbowania różnych mikrofonów dla wybranych instrumentów i ustawień to podstawa sukcesu.
Wskazówka nr 1: Kup pop filtr do nagrywania wokali za pomocą wielkomembranowego mikrofonu pojemnościowego.
Wskazówka nr 2: Przechowuj swoje mikrofony do nagrań oddzielnie od mikrofonów live, bezpiecznie schowane pod kluczem. Te mikrofony powinny być na scenie tylko wtedy, gdy nagrywasz.
-
Wzmocnienie sygnałów
Sygnał audio na wyjściu z mikrofonu jest o wiele za słaby, by został bezpośrednio wysłany do komputera. Tutaj pojawia się przedwzmacniacz mikrofonowy, a jego zadanie jest kluczowe: zwiększyć siłę sygnału mikrofonowego nawet milion razy (60 decybeli). Chcemy, aby to wzmocnienie było precyzyjne i bez zniekształceń. Przedwzmacniacz, który zabarwia dźwięki, staje się przyczyną złożonego problemu. Profesjonalne dwukanałowe przedwzmacniacze potrafią kosztować fortunę, nie można więc oczekiwać podobnej jakości od 8-kanałowego przedwzmacniacza kosztującego kilkaset złotych. Kompromisem jest wybranie wysokiej jakości dwukanałowego przedwzmacniacza mikrofonowego, który uzupełnia interfejs komputera. Możesz go użyć dla dwóch wejść podczas nagrywania ścieżek (takich jak gitara akustyczna), a następnie dogrywać kolejne ślady. Dzięki temu nagrania będą brzmiały lepiej.
Wskazówka: Dobrym rozwiązaniem jest również zakup wysokiej jakości przedwzmacniacza jednokanałowego.
-
Oprogramowanie DAW
Podczas gdy każdy nowoczesny komputer poradzi sobie z nagrywaniem dźwięku, mocniejszy spręt pozwoli ci miksować więcej ścieżek i stosować więcej efektów. Nie oszczędzaj na procesorze (mocy obliczeniowej), pamięci, miejscu na dysku lub szybkości dysku twardego. Zainstaluj oprogramowanie do nagrywania, które jest łatwe w użyciu i funkcjonalne. Kup dodatkowe wtyczki, jeśli dostarczone efekty nie są wystarczające. Upewnij się, że masz przyzwoite wtyczki do edycji wokalu, zwłaszcza jeśli większość muzyków, których nagrywasz, to amatorzy. Kup wysokiej jakości interfejs do swojego głównego komputera i coś mniejszego do mobilnych nagrań z użyciem laptopa. Z laptopem i niedrogim interfejsem audio USB możesz nagrywać w dowolnym miejscu. Możesz nawet nagrywać w domu, jeśli studio jest już zarezerwowane lub instrument jest trudny do przewiezienia. Elastyczność to ogromna zaleta.
Wskazówka: aby uniknąć kłopotów technicznych, przeznacz komputer wyłącznie do produkcji dźwięku.
-
Monitory odsłuchowe
Ponieważ proces nagrywania i miksowania obejmuje tysiące decyzji, podejmowane na podstawie brzmienia, Twój system odsłuchowy powinien być jak najmniej zabarwiony (im bardziej płaskie pasmo przenoszenia – tym lepiej). Dobre monitory studyjne nie są zaprojektowane tak, aby muzyka brzmiała ładnie – zostały zaprojektowane z myślą o dokładności. Zainwestuj w parę wysokiej jakości monitorów, dopasowanych do wielkości Twojego pomieszczenia. Nie zapominaj również o adaptacji akustycznej przestrzeni, w której chcesz pracować nad dźwiękiem – przystosowanie pomieszczenia do pracy to połowa sukcesu.
Wskazówka: niedrogi domowy subwoofer stereo doskonale nadaje się do odsłuchu w studiu.
-
Monitorowanie dla muzyków
Muzycy powinni mieć zapewniony zbalansowany, czysty miks odsłuchowy. Dobrze sprawdzą się zamknięte słuchawki, najlepiej takie, które działają dobrze „na jedno ucho”. Jeśli masz monitory sceniczne, który możesz przenosić (lub jeśli nagrywasz na scenie), możesz użyć ich podczas nagrań. Innym, najbardziej komfortowym rozwiązaniem, jest zakup kompaktowego, niedrogiego wzmacniacza słuchawkowego, który można umieścić w pobliżu muzyka. W ten sposób muzyk może kontrolować swój odsłuch, a Ty nie musisz myśleć o przedłużaczach oraz o realizacji miksów monitorowych.
-
Eksperymentuj z dźwiękiem
Łatwo jest zapomnieć, jak bardzo przestrzeń, w której się znajdujemy, wpływa na nagrania. Gdy zrealizujemy nagranie w źle brzmiącym pomieszczeniu, wpłynie to na nasze nagranie. Podobnie, jeśli świetnie nagraną muzykę odtworzymy w nieprzystosowanym pomieszczeniu. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na to, aby inżynier zaprojektował dla Ciebie świetnie brzmiącą przestrzeń, zastosuj ustroje akustyczne, aby zniwelować odbicia dźwięku. Już kilka dobrze rozmieszczonych paneli akustycznych może radykalnie poprawić dźwięk w pomieszczeniu.
Wskazówka: trzymaj się produktów dedykowanych do poprawy akustyki pomieszczeń. Instalacja wytłoczek, dywanów i inne domowe metody nie pochłaniają jednakowo wszystkich częstotliwości i mogą nawet pogorszyć dźwięk w pomieszczeniu.
Świetny początek
Rozpoczęcie nagrań muzyki w kościele nie sprowadza się do zakupu odpowiedniego sprzętu. To wejście w świat dźwięku, w którym ważne są umiejętności i doświadczenie. Ale ich zdobycie jest łatwiejsze dzięki odpowiednim narzędziom. Ucz się i eksperymentuj!