Litewski Kościół Katolicki zwrócił się do lokalnego dystrybutora i integratora firmy Audiotonas w sprawie instalacji zaawansowanych rozwiązań audio w czterech lokalizacjach obejmujących dwa nowe budynki i dwa zabytkowe klasztory.
Klasztor i kościół w Pożajściu został założony w 1662 roku i jest największym zespołem klasztornym na Litwie. Jest to imponujący architektoniczny przykład późnego włoskiego baroku, a jego kościół i klasztor zostały zbudowane w XVII i XVIII wieku nad brzegiem Niemna. Od 1990 roku, kiedy Litwa odzyskała niepodległość, kompleksem zarządzają siostry litewskiego klasztoru św. Kazimierza. W kościele mieści się od 300 do 400 osób i wymagało to rozwiązania audio, które zapewni wysokiej jakości dźwięk, w jak się okazało, trudnym środowisku akustycznym.
WYZWANIE
Dodatkową trudność stanowiła konieczność zachowania ostrożności podczas pracy w zabytkowym barokowym budynku, w którym Audiotonas musiał całkowicie wyremontować infrastrukturę okablowania. Do wzmocnienia dźwięku firma wybrała OmniLine firmy Martin Audio i zainstalowała osiem obudów z każdej strony, zasilanych wzmacniaczem Bittner Audio Basic 800. Pełne sterowanie i DSP były obsługiwane przez procesor Nexia CS firmy Biamp.
Źródła dla systemu dźwięku obejmowały mikrofony typu gęsia szyja Clockaudio i ręczne mikrofony z opcjonalnie montowanymi: mikrofonową podstawą amortyzującą i podłogowym statywem z ekranowaniem RF. Firma Audiotonas dostarczyła również odtwarzacze CD do nagrań. Zostało również zainstalowanych sześć dodatkowych głośników tubowych AMC MHQ 60, zasilanych wzmacniaczem Phonic Icon 700.
Klasztor potrzebował wszechstronnego systemu nagłaśniającego, który byłby w stanie obsłużyć słowo mówione, występy chóru, muzykę na żywo i nagrania, i stwierdził, że system OmniLine spełnia jego potrzeby. „Bardzo ciekawym był fakt, że tutaj kościół katolicki nie jest bogaty i nie ma budżetów na drogie instalacje” – wyjaśnia Algirdas Sidiskis, założyciel Audiotonas. „Jednak po wysłuchaniu OmniLine okazuje się, że nie są w stanie się oprzeć”.
Potrzeba posiadania OmniLine szybko się rozprzestrzeniła. Ostatni etap instalacji, które firma Audiotonas przeprowadziła we współpracy z litewskim kościołem katolickim, objął ogromnie różnorodne budynki. Pilnu Namu Bendrija i Siauliai Baznycia to kościoły nowe, podczas gdy Pazaislis i Jezuitu to zabytkowe klasztory. Jednak każdy budynek ma jedną wspólną cechę: system OmniLine.
Klasztor Jezuitu został konsekrowany w 1759 roku, jest większy niż Pazaislis i mieści się w nim od 500 do 700 osób. Został zbudowany w stylu późnego baroku na początku XVIII wieku. W 1787 r. Kościół został przekazany zakonowi franciszkanów, później służył jako cerkiew prawosławna. W 1990 roku kościół wrócił do społeczności jezuickiej, która w dawnym budynku kolegium otworzyła jezuickie gimnazjum.
ROZWIĄZANIE
Audiotonas ponownie zainstalował osiem obudów OmniLine z każdej strony budynku. Tym razem system wspomagały wzmacniacze Martin Audio MA1.3s i MA1.6s. Tutaj firma Audiotonas otrzymała zadanie zainstalowania sieci Cat5, co było wyzwaniem, biorąc pod uwagę wiek budynku. Podobnie jak w przypadku klasztoru Pazaislis, integrator wybrał procesor Nexia CS firmy Biamp do obsługi sterowania i DSP. Źródła dźwięku obejmowały mikrofony pojemnościowe Clockaudio na gęsiej szyi i odtwarzacz CD.
Jeśli chodzi o współpracę z nowym kościołem Pilnu Namu Bendrija, decyzja o zainstalowaniu prostego głośnika kolumnowego została podjęta już w momencie pojawienia się projektu w Audiotonas. Z czterech budynków ten kościół jest najmniejszy, mieści od 150 do 200 osób. Jednakże władze kościelne zostały przekonane do wzięcia udziału w prezentacji OmniLine w siedzibie Audiotonas.
„Po prezentacji decyzja o przejściu na OmniLine – osiem elementów z każdej strony została podjęta w ciągu kilku minut” – powiedział Sidiskis. Tym razem system był prowadzony przez wzmacniacz Bittner Audio 4×400 Dual, a wybór sterowania i DSP ponownie padł na Biamp Nexia CS.
Zainstalowano tutaj dwa 46-calowe monitory NEC LCD, które pozwalają na wyświetlanie informacji tekstowych i wideo, zasilane przez transmisję Cabletime MediaStar w Cat5.
Dodatkowym wzmocnieniem dźwięku były głośniki sufitowe AMC i głośniki tubowe sprzężone z czterokanałowym wzmacniaczem AMC. Podobnie jak w przypadku innych instalacji, dla mówców i wykonawców przewidziano mikrofony pojemnościowe Clockaudio na gęsiej szyi.
Największy system OmniLine został zarezerwowany dla nowego kościoła Św. Marii w Siauliai Baznycia, który może pomieścić około 700. Z czterech budynków był to jedyny, w który firma Audiotonas była zaangażowana od początku. Przy wysokości sufitu 18,5 m, inżynier Audiotonas, pan Orunas Urbonas, zaprojektował główny system dźwiękowy przy użyciu dwóch klastrów OmniLine, z których każdy zawiera 12 elementów głośnikowych OmniLine po każdej stronie. System zasilany wzmacniaczami Martin Audio MA1.3s, był wystarczający, aby skupić dźwięk i zapewnić jednolitość w całej przestrzeni kościoła.
REZULTAT
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych budynków, pełne sterowanie i DSP zapewnia procesor Biamp Nexia CS. Pozwoliło to nie tylko zarządzać głównym systemem, ale także bocznymi wypełnieniami balkonów w postaci kolumn AMC i 12 kolumn zewnętrznych RCF CS6940. Ustawienia dźwięku są przywoływane za pomocą regulatora głośności Biamp VS8, który został zaprojektowany, aby umożliwić efektywną obsługę przez personel nietechniczny. Firma Clockaudio została ponownie wybrana, jako dostawca mikrofonów na gęsiej szyi, a Audiotonas dostarczyła również elektretowy kondensator Audix i mikrofon Audix OM3.
„Audiotonas ma duże doświadczenie w projektach kościelnych na Litwie” – podsumowuje Rorbertas Lucinskas, dyrektor generalny firmy. „W ciągu 17 lat, od 1994 roku, zrealizowaliśmy około 70 różnej wielkości projektów”. Ciekawostką w tym najnowszym zestawie instalacji jest to, że pomimo bardzo odmiennego charakteru kościołów, każdy z nich zdecydował się na OmniLine, a Audiotonas sugeruje, że impuls pochodził od klienta.