Od niedawna Centrum parafialne Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w Wiśle może się pochwalić nagłośnieniem światowej klasy.
Pierwszy dom modlitwy powstały w Wiśle Malince w 1956 roku, jednak stan techniczny budynku już od jakiegoś czasu pozostawiał wiele do życzenia. Mała przestrzeń i rosnące potrzeby parafii doprowadziły do inicjatywy budowy nowego miejsca spotkań. Po 5 latach budowy, we wrześniu 2021 Kościół przeniósł się do nowego budynku.
Nowy budynek posiada salę główną, sale konferencyjne, kawiarenkę, zaplecze gastronomiczne oraz pomieszczenia techniczne. Na dwóch poziomach zlokalizowano dwie otwarte, duże przestrzenie. Na wyższym poziomie znajduje się sala na 400-600 osób, dostosowana do pokazów filmowych, koncertów i przedstawień teatralnych.
Na niższym poziomie– powierzchnia, którą dzięki przesuwnym ścianom można zaaranżować w miarę potrzeb na szereg mniejszych pomieszczeń. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Sala główna wyposażona w nowoczesny system audio-video może być wykorzystywana do organizacji koncertów, projekcji i konferencji, a sale konferencyjne z zapleczem – uroczystości okolicznościowych, szkoleń czy warsztatów.
Parafia w Malince to otwarta i dynamiczna społeczność. Funkcjonują w niej zespoły muzyczne, grupy domowe, grupy modlitewne, młodzieżowe i inne. Wspólnota z Malinki jako pierwsza ewangelicka parafia w Polsce, która zaczęła transmitować nabożeństwa przez Internet.
Głównym wydarzeniem są tu cyklicznie odbywające się niedzielne nabożeństwa. Większość z nich ma nowoczesną formę, z udziałem zespołu uwielbienia. W wydarzeniach tych bierze udział od 200 – 350 osób. Oprócz nabożeństw organizowane są koncerty – od chórów, poprzez muzykę uwielbiającą, popową, hip-hop do hard rocka. Odbywają się także konferencje, prelekcje, seanse filmowe czy odsłuchy płyt.
Aby sprostać rosnącym potrzebom, przedstawiciele wspólnoty zdecydowali się na rozwiązania audio wysokiej klasy.
Dlaczego wybór padł na d&b audiotechnik?
„Szukaliśmy rozwiązania, które zapewni wysoką jakość dźwięku, będzie rozwiązaniem na lata i pozwoli równomiernie pokryć powierzchnię sali na 500 miejsc. Słyszeliśmy pozytywne opinie o systemach d&b audiotechnik, mieliśmy okazję również kilka razy zobaczyć je w akcji na różnych wydarzeniach i targach. Zorganizowaliśmy odsłuch kilku rozwiązań, również konkurencyjnych firm, w wyniku których zdecydowaliśmy się na rozwiązanie d&b audiotechnik”. – Filip Król, realizator dźwięku w Centrum Parafialnym.
Marka d&b audiotechnik jest jedną z najbardziej cenionych na świecie. Konstrukcyjnie, technologicznie, a przede wszystkim pod kątem jakości wykonania i brzmienia wyznacza trendy w świecie audio.
Nie dziw więc fakt, że w centrum parafialnym wybór padł na wysokiej jakości 3-drożne pasywne głośnik punktowe serii V, które sprostają bez problemu każdemu koncertowemu wyzwaniu.
Charakteryzujące się lekką wagą i niezwykłą – jak na swój rozmiar – wydajnością koaksjalne zestawy głośnikowe oraz kompaktowe subwoofery SERII E, jak również zestawy głośnikowe serii xS, które dzięki dyskretnemu wyglądowi mogą być wykorzystywane w różnorodnych przestrzeniach. Obracalne tuby pozwalają na skierowywanie dźwięku w dowolnie wybranym kierunku, a dzięki kardioidalnej charakterystyce subwooferów, niskie częstotliwości nie są emitowane do tyłu głośników.
Realizatorzy z centrum Wisła Malinka wybrali również system Allen & Heath dLive C class C3500.
C3500 jest największą powierzchnią sterującą z serii C. Ma 24 tłumiki w 6 warstwach, wbudowany port rozszerzeń cyfrowych audio I/O, dwa 12” ekrany dotykowe, a do tego korzysta z innowacyjnego interfejsu Harmony UI.
„Jeśli chodzi o system miksera początkowo myśleliśmy o prostszym Avantisie. Jednak po głębszym przemyśleniu wszystkich zastosowań zdecydowaliśmy się na dLive. Zdecydowała o tym głównie jego modułowa budowa, ilość kanałów, centralny processing i możliwość niezależnego sterowania miksem w wielu miejscach obiektu. Pozwala nam to zrealizować dźwięk dla osób w sali głównej, dźwięk dla transmisji online w osobnej reżyserce, jak również dźwięk z innych pomieszczeń konferencyjnych w całym obiekcie. Po kilku miesiącach użytkowania jesteśmy przekonani, że był to właściwy wybór.”
Nie bez znaczenia dla całej instalacji była pomoc i wsparcie, które udzieliła ekipa Deosono.
„Bez wątpienia pomogło nam to w decyzji o wyborze d&b audiotechnik. Od samego początku, jeszcze na etapie projektowym zaproponowano nam bardzo ciekawe rozwiązania, które poszerzyły nasze spojrzenie na instalacje AV w całym obiekcie. Potem był etap odsłuchów – w ciągu dwóch dni zaprezentowano nam dwa systemy nagłośnienia oraz stoły mikserskie Avantis i dLive. Finanse były dla nas ograniczeniem, ale udało nam się wypracować rozwiązanie, które zostało zaakceptowane przez naszą parafię i spełniało nasze potrzeby. Montaż docelowego systemu przebiegł bardzo sprawnie. Podczas uruchomienia był czas na wiele pytań i krótkie szkolenie. Również po kilku miesiącach od uruchomienia przedstawiciele Deosono wpadli do nas, by dostroić system i odpowiedzieć na dodatkowe pytania.”
Jak dodaje Filip Król:
„Uczestnicy nabożeństw podkreślają, że dużo lepiej niż w poprzednim miejscu słyszą muzykę, a jednocześnie nie przeszkadza im ona w śpiewie i słyszeniu samego siebie. Jakość transmisji internetowych poprawiła się znacząco – zarówno w sferze wizualnej, jak i samego audio. Jesteśmy w tym momencie jeszcze na etapie wykończenia dodatkowych pomieszczeń, które posłużą za reżyserki wideo oraz audio – to pomoże nam dodatkowo podnieść walory wizualne i dźwiękowe. Już teraz docierają do nas opinie, że są to jedne z najlepiej zrealizowanych transmisji nabożeństw w tej części Europy. Jest to dla nas duże wyróżnienie, bo jesteśmy zespołem wolontariuszy, który jest świadomy swoich ograniczeń i niedoskonałości. Jesteśmy jednak dobrze zmotywowani i chcemy wykonywać nasze zadania najlepiej, jak potrafimy – w ten sposób również chcemy oddać chwałę naszemu Bogu.”