Początki działalności pastorów Floyda Loudermilka i jego żony Sary sięgające 1988 roku były bardzo skromne – gromadzili się z wiernymi w salonie. Ostatnio Kościół Baptystów przy Anderson Mill Road (znany lokalnie jako Kościół przy Młynie – Church at The Mill) opuścił swoją dotychczasową lokalizację, mogącą pomieścić 800 osób i przeniósł się do nowego, nowoczesnego obiektu z wieloma salami.
Aby sprostać wizji nowoczesnego kościoła, pastorzy chcieli w nowej przestrzeni wykorzystać technologię, która zapewni porywające wrażenia podczas nabożeństw. Nowy system musiał być w stanie nagłośnić słowo mówione, występy współczesnych zespołów muzycznych oraz 150-głosowy chór.
Na początku realizacji projektu w 2017 r. kościół skontaktował się z integratorem systemów nagłośnieniowych – firmą XL Mediaworks Inc. z Kolumbii w Karolinie Południowej. XL Mediaworks, która jest wiodącym integratorem AVL w regionie i od wielu lat współpracowała z osobami zarządzającymi Church at The Mill. W związku z niedawną premierą systemu d&b Soundscape, Jerry Temple i David Seaford z XL Mediaworks zaprosili pastora odpowiedzialnego m.in. za technologię w Church at The Mill, Kena Fishera, do wzięcia udziału w demonstracji systemu Soundscape w pobliskim kościele.
„Po osobistym poznaniu ogromnej różnicy w odwzorowaniu źródła dźwięku, jaką oferuje Soundscape” – mówi Temple – „Pastor Fisher natychmiast dostrzegł korzyści płynące z tego rozwiązania i zdecydowaliśmy, że d&b Soundscape to droga, którą powinniśmy podążać”.
Projekt głównego audytorium kościoła stawiał wyzwania akustyczne typowe dla współczesnych pomieszczeń kultu: przestrzeń widowni w kształcie wachlarza, gdzie część widowni bliższa scenie została ulokowana poniżej jej poziomu, a dalsze rzędy są stopniowo umieszczane na coraz wyżej.
„Zazwyczaj stosuje się długie grona systemu liniowego, ale zasłaniałyby one wielu odbiorcom widok ekranu” – wyjaśnia Seaford. „Kolejnym wyborem byłby system rozproszony, ale przy takim podejściu publiczność ma tendencję do lokalizowania dźwięku do najbliższego głośnika, a nie do prezentera czy wykonawcy – tu właśnie system d&b Soundscape mógłby rozwiązać problemy.”
Dzięki inteligentnemu połączeniu informacji o rozmieszczeniu głośników i pozycji źródeł dźwięku, algorytm oprogramowania d&b En-Scene wykorzystuje moc przetwarzania DS100, aby dźwiękowo wzmocnić obraz tego, co znajduje się na scenie, poprzez harmonijną lokalizację poszczególnych źródeł dokładnie tak, jak są one widziane. Ta kluczowa zmiana w konstrukcji systemu i podejściu do miksu pozwala na wierne odwzorowanie każdego głosu, instrumentu lub źródła dźwięku w jego oryginalnej formie, bez ograniczeń i kompromisów, które są nieodłącznie obecne w tradycyjnych konfiguracjach audio (mono, stereo lub LCR).
„Kościół w The Mill nie mógłby być bardziej zadowolony z efektu końcowego,” stwierdził pastor Fisher. „Rozwiązanie d&b Soundscape jest w stanie stworzyć intymne otoczenie nawet w sanktuarium liczącym ponad 2200 miejsc. Naszym pragnieniem jest, aby w czasie nabożeństwa wyeliminować wszelkie czynniki rozpraszające uwagę – jakość dźwięku dostarczanego przez Soundscape nie tylko usuwa zakłócenia, ale wręcz wzmacnia osobiste doświadczenia związane z nabożeństwem.”
Soundscape zapewnia bardziej naturalne, czyste wrażenia zarówno podczas współczesnych, jak i tradycyjnych nabożeństw, ale co najważniejsze, słowo mówione jest przekazywane z uczuciem i pasją, dzięki czemu głośniki znikają dźwiękowo. Od pierwszego rzędu do najdalszego miejsca na widowni, oddalonego o ponad 36 metrów, Soundscape zapewnia spójny poziom jakości tonalnej, SPL i prawdziwą perspektywę obrazowania dla każdego miejsca na sali.